نوزدهمین دوره بازار فیلم تونس

تونس کشوری است در شمال آفریقا با بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت که به دلیل منطقه جغرافیای خاص از سه فرهنگ آفریقایی ، عرب و اروپایی بهره می برد .
بازار فیلم تونس در کنار جشنواره رادیو تلویزیون های عربی به پا می شود که تاکنون ۱۹ دوره ازین جشنواره برگذار شده است . نوزدهمین دوره بازار فیلم تونس ، برای اولین بار در شهرک فرهنگی این کشور واقع در شهر تونس به عنوان پایتخت سیاسی این کشور نشان از توجه ویژه سیاست های نظام حاکم بر آن در رشد و گسترش فرهنگی و هنری می دهد . تونس اگر چه کشوری وسیع و ثروتمند نیست ، اما به دلیل شرایط خاص فرهنگی و جغرافیای که به آن اشاره شد همواره مورد توجه کشور های گوناگون قرار داشته است . امسال امکان حضور در این بازار فیلم برای من فراهم شد ، تا بتوانیم بازار های جدیدی را در عرصه تولید و پخش تجربه کنیم .

فارغ از سلطه سیاسی فرهنگی عربستان سعودی به عنوان یکی از مهمترین حامیان و متولیان این رویداد فرهنگی ، که سمت و سوی آشکار سیاسی را میتوان در آن یافت اما این بازار نمیونه ای است قابل تحلیل از مارکت عرب در زمینه مدیا . علاوه بر کمپانی های قدرتمند تلویزیونی و خدمات ماهواره ای که غالبا به دنبال ارائه تصویر از فعالیت های خود بودند ، عده ای محدود از دیگر فعالان عرصه تولید و پخش نیز تلاش داشتند تا ارتباطاتی ایجاد نمایند . به غیر از چین که همواره از حاضران و فعالان تمامی جشنواره های بین المللی است ، کشور های دیگر غیر عرب هرگز حضوری متمرکز و هدفمند نداشتند که جای بسی تعجب است و این سوال را در ذهن ایجاد می کند که رادیو تلویزیون های عرب مگر تنها از کشور های عرب تامین محتوا می کنند . سوالی که به سادگی در برنامه های پخش شده در شبکه ها قابل رصد می باشد و به شکل مشخص خلاف آن را ثابت می کند . سیاست های اجرایی در جشنواره ها ، همواره هدایتگر استراتژی های شرکت کنندگان در رویداد ها می باشد . پویایی و فعال بودن بازار را میتوان در دو پارامتر تعداد و فعالیت پخش کننده ها و همچنین ملاقات های از پیش تعیین شده هدفمند دانست . هر چقدر که چنین مواردی را بیشتر مشاهده کنیم ، در خواهیم یافت که استراتژی شرکت کنندگان در جشنواره مشخصتر و به دنبال کسب اهدافی در حضورشان هستند . و از زاویه پخش ، پخش کنندگان هستند که رابط شبکه ها با تولید کنندگان و رونق بازار میتواند از فعالیت های هدفمند ایشان باشد .

اما نه قرار های از پیش تعیین شده چندان بازار داغی داشت و نه پخش کنندگان فعالی را به شکل مستمر میدیدیم . اما بازار فیلم تونس غیبت پخش کنندگان فعال و صاحب استراتژی را به شکل محسوسی احساس می کند که بیانگر کمبود محتوا برای خرید یا فروش است . در نتیجه محتوا یا به صورت مستقیم توسط سفارش شبکه ها تولید می گردد و یا توسط پخش کنند گان محدودی در راند های متعدد منتقل می شود که در هر دو صورت ارتباط میان کمپانی های تولید و شبکه ها را دچار فاصله می نماید .
اگر چه این حضور کمرنگ کلی نیست و گاها پخش کنندگانی دیده می شوند که به دنبال اهداف مشخص از محتوا سعی در ایجاد ارتباط دارند ، اما تفاوت محسوسی در تعداد این افراد در جشنواره های بزرگ و جشنواره تونس است . از سوی دیگر شیوه حضور کمپانی های غیر عرب اروپایی ، آمریکایی و آسیایی نیز به شکل متفاوت و معنی داری محدود و کنترل شده است که به نوعی بیانگر سهم مشخص و محدود کمپانی های غیر عرب ازین بازار است .


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/salmankh/public_html/wp-content/themes/wp_dolce5-v1.4/part-related-posts.php on line 8

1 comment

  1. خیلی خیلی پست مفید نوشتید. با
    تشکر از شما

    پاسخ

Have your say