بازار فیلم میپ ۲۰۱۸ در فرانسه

 

شهر کن در جنوب فرانسه هر ساله در ماه اکتبر میزبان خیل عظیمی از هنرمندان و تجاری است که فعالیت های آنان در راستای تولید و پخش محصولات تلویزیونی است ، می باشد . این گرد همایی با نام میپکام شناخته می شود . اما دو روز پیش از آغاز میپکام ، گردهمایی دیگری در لابی هتل ماریوت با نام میپ جونیور متمرکز بر تولید و پخش آثار مرتبط با کودکان و نوجوانان به نوعی آغازگر این رویداد جهانی است .
امسال نیز فرصت شد تا به عنوان نماینده کمپانی فورسایت مدیا در این دو رویداد حاضر شوم .

۱۳ اکتبر با برگذاری نشستی توسط دبیر میپ جونیور ، در هتل ماریوت کن ، به صورت رسمی میپ جونیور آغاز شد . شیوه ارتباط در این گردهمایی مبتنی بر سه شکل کلی است . مدل اول قرار های از پیش تنظیم شده است که در مکان های مشخص و در زمان خود به انجام میرسد . مدل دوم بر پایه معرفی هاییست که در برنامه های مختلف از افراد ، کمپانی ها یا محصولات صورت گرفته و افراد با دریافت یک شناخت اولیه ، تلاش برای ایجاد تعامل مشترک می کنند . و مدل سوم بر مبنای برخورد های رو در رو و گپ و گفت هایی است که به شکل از پیش برنامه ریزی شده نمی باشند . هر سه استراتژی در جای خود کارآمد می باشند .

پیش از هر چیز در ابتدا حضور بسیار کمرنگ و متمایل به صفر ایران و محصولات ایرانی احساس تنهایی در بازار و همچنین رقابت یک تنه را به ما تلقین میکند . بازاری که کمپانی هایی با کم سابقه و با توانایی های محدود نیز با توجه به بضاعتشان سعی دارند تا سهمی از آن داشته باشند و به وضوح گوی سبقت را از ما ربوده اند ، عرصه ای که از جانب تولید کنندگان ایرانی کاملا مغفول مانده است . اگر چه دلایلی همچون افزایش نرخ دلار و به موازات بالارفتن هزینه های سفر از یک سو و تشدید تحریم های اقتصادی و منزوی تر شدن بنگاه های اقتصادی ما در پشت پرده این عدم حضور اثر گذار می باشند . اما استراتژی های گسسته و عدم وجود یک برنامه طولانی مدت پیوسته ، همواره از جریان ساز شدن صنعت انیمیشن ما که پتانسیل بالایی در تولید کمی و کیفی دارد جلوگیری کرده است .

میپ جونیور از آنجا که به شکل مرسوم بازار فیلم های جهانی برگذار نشده و فضایی صمیمی تر از یک بازار رسمی را دارد ، امکان تعامل و برخورد را در میان شرکت کنندگان بیشتر میکند . شرکت کنندگانی که با ایجاد ارتباطات اولیه در میپ جونیور میتوانند به شکلی عمیق تر و حتی رسمی تر به هدف نهایی خود که هر نوع از تعامل دو طرفه است در سه روز میپکام دست یابند . از اتفاقات قابل توجه در این دوره از میپ ، حضور بسیار کمرنگ و کم تاثیر کمپانی های اماراتی و قطری بود . پاویون های بزرگ سال گذشته جای خود را به حضور تنها یک نماینده برای چند کمپانی داده بودند که اتفاقی متفاوت و عجیب است . اما کمپانی های ترک و روس بیش از پیش در این میدان جهانی سعی در ارائه ، تولید و پخش آثارشان در سطح اول بین المللی داشتند و تا حدودی زیادی ذائقه جهانی را متاثر از فرهنگ و شیوه زندگی خود کرده اند . که علاوه بر باز گشت اقتصادی در زمینه صادرات فرهنگی تاثیرات طولانی و عمیق تر در اذهان خواهد گذاشت . از سوی دیگر چین با به عهده گرفتن میزبانی در میپ جونیور علاوه بر یادآوری میزان اثر گذاری خود در صنعت تولیدات تلویزیونی علی الخصوص در حوزه کودکان ، کمپانی های زیر چتر خود را با حمایت دولت به نوعی گارانتی و تایید می کند تا بستر برای تعامل میان آنها با دیگر کمپانی ها هموارتر بشود .

Have your say